Produkty

Certifikát k vlastnému bývaniu

Plníte si sen o svojom vlastnom bývaní a staviate si vysnívaný domček alebo ste kúpili starší domček, ktorý rekonštruujete podľa vlastných predstav. Každá novopostavená budova, či kompletné zrekonštruovaná, čiže ste na rekonštrukciu potrebovali stavebné povolenie potrebuje byť skolaudovaná. Bez kolaudácie by sa legálne nemala využívať žiadna stavba. A čo je ta kolaudácia vlastne zač ? Je to schválenie postaveného bytu alebo domu na riadne užívanie. Schválenie udeľuje stavebný úrad. Aby stavba bola riadne schválená stavebným úradom a mohla sa riadne využívať musí stavba spĺňať určite náležitosti a stavba musí byť riadne dokončená.

Rodinný dom

A koľko celý kolaudačný proces trvá ? Rozhodnutie môžete očakávať za 30 až 60 dní. Prílohou kolaudačného konania musí byť energetický certifikát domu Certifikaciabudovy. Energetický certifikát určuje potrebu energie v budove a posudzuje úroveň energetického hospodárstva a energetickú triedu. Energetickou triedou sa určuje do akej kategórie patrí budova podľa úspornosti. Označuje sa stupnicou písmenami A až G. Najlepšia je energetická trieda A označuje sa tiež zelenou farbou. Najhoršia je samozrejme trieda G, ktorá sa označuje červenou farbou. Energetický certifikát potrebujete nie len pri stavbe nového domu ale tiež ho potrebujete aj v prípade predaja alebo prenájmu budovy.

energetický certifikát

Energetický certifikát hodnotí spotrebu energie v kilowatthodinách na meter štvorcový za rok pre celú budovu. Posudzuje potreba energie na vykurovanie, potreba energie na ohrev vody, potreba energie na vzduchotechniku, klimatizáciu, zabudovanú elektroinštaláciu, osvetlenie. Ak potrebujete energetický certifikát a neviete si s nim rady kontaktuje certifikaciabudovy.sk, kde Vám pomôžu so všetkými náležitosťami k získaniu energetického certifikátu a vy tak budete bližšie k splneniu snu o vlastnom bývaní.